Aaron Abnet
Board of Education - Treasurer
Board of Education
Abby Kemp
High School Counselor
Student Services
507-895-4484 x5467
Alberto Whitlatch
Math Teacher
507-859-4484 x5041
Alex Wilson
Kids Company Coordinator
Community Education
507-895-4484 x 1156
Alicia Christopherson
Discovery Preschool 4k Teacher
Elementary School
507-895-5141
Alison Butterfield
ABD/EBD Teacher
Elementary School
507-895-4484
Alison Baudek
Elementary School Art Teacher
Elementary School
507-895-4484 x 2144
Allison Donaldson
8th Grade Band Teacher & Lessons
Middle School
507-895-4484 x 5306
Amy Riles
Cook
507-895-4484
Ann Sylvester
Head Start
Elementary School
507-895-4484
Anna White
ASCC Scheduler
Community Education
507-895-4484
Arlene Holland
Bus Assistant/Paraprofessional
Elementary School
507-895-4484
Ashley Beyer
3rd Grade Teacher
Elementary School
507-895-4484 x 2206
Astri Runningen
Special Education Paraprofessional
507-895-4484
Barb Bjornstad
Music Teacher
Elementary School
507-895-4484 x 2129
Bernie Windschitl
Community Education Registration Secretary
Community Education
507-895-4484 x1149
Beth Theede
Community Education Director
Community Education
507-895-4484 x1153
Brian Akey
Special Education Paraprofessional
Elementary School
507-895-4484
Bridget Flannery
1st Grade Teacher
Elementary School
507-895-4484 x2212
Brittany Schilla
Social Studies Teacher
High School
507-895-4484 x5013
Brittney Eyman
Administrative Assistant to the Superintendent and Board of Education
District Office
507-895-5051
Cara Mauss
Kindergarten Teacher
Elementary School
507-895-4484 x2136
Carol Rask
Assistant Food Service Manager
School Nutrition
507-895-4484 x5065
Casey Jorgenson
Kindergarten Teacher
Elementary School
507-895-4484 x2134
Catie Wold
Discovery Preschool 3K and 4K Teacher
Elementary School
507-895-5138
Chris Johnson
Assistant Cook Manager
School Nutrition
507-895-4484 x5065
Chrissie Alioto
Board of Education - Clerk
Board of Education
Claire Stanek
Special Education Paraprofessional
High School
507-895-4484 x5007
Colleen Cushman
Special Education Paraprofessional
High School
507-895-4484 x 5007
Colleen Schiebel
Special Education Paraprofessional
High School
507-895-4484 x50435085
Craig Kowal
Physical Education Teacher
Middle School
507-895-4484 x5062
Dana Riniker
Operations/Accounting Manager
District Office
507-895-4484 x1485
Daniel Esser
Computer Technician
Technology
507-895-4484 x2210
Danita Hazel
9-12 Academic Support Teacher
High School
507-895-4484 x5027
Danna Olson
Special Education/Work Experience Teacher
High School
507-895-4484 x5047
Darla Eppen
Special Education Paraprofessional
High School
507-895-4484 x5047
Dave Kubicek
5th/6th Grade Teacher
Middle School
507-895-4484 x5365
Deb Tornow
Media Center Paraprofessional
507-895-4484 x5173
Deb Trynowski
ADSIS Teacher
Elementary School
507-895-4484 x2204
Denise Cahalan
Cook
School Nutrition
507-895-4484
Dennis Wurzel
Custodian
507-895-4484
Donna Wojciechowski
High School Science Teacher
High School
507-895-4484 x5031
Douglas Holmstadt
Custodian
Elementary School
507-895-4484 x2009
Dusty Liston
Administrative Assistant/Attendance
507-895-4484 x5021
Emily Elmquist
1st Grade Teacher
Elementary School
507-895-4484
Emily Sebo
3rd Grade Teacher
Elementary School
507-895-4484 x2209
Emma Blank
Media Center Paraprofessional
Elementary School
507-895-5157
Emma Eastlick
Paraprofessional
Elementary School
507-895-4484
Eric Morken
Board Member
Erik Chapman
Band Teacher
High School
507-895-4484 x 5304
Erin Dammen
LA 5/6 & Math/RTI 5
Middle School
507-895-4484 x 5366
Faith Valentine
8th grade Science Teacher
Middle School
507-895-4484 x5386
Frank Hass
Custodian
507-895-4484 x5066
Garrett Soper
4th Grade Teacher
Elementary School
507-895-4484 x2215
Glen Baumgartner
Custodian
507-895-4484 x 5066
Gwynne Mishler
Choir Teacher
507-895-4484
Hilary Bernsdorf
Speech-Language Pathologist
Elementary School
507-895-5100 x 2107
Holly Al-Abad
Art Teacher
507-895-4484 x 5384
Jan Hammell
5th/6th Grade Teacher
Middle School
507-895-4484 x5363
Jane Goetzinger
2nd Grade Teacher
Elementary School
507-895-4484 x2106
Janet Redman
Administrative Assistant to the Assistant Principal/Athletic Director
Athletics/Activities
507-895-4484 x5452
Janet Reuteler
Special Education Paraprofessional
Elementary School
507-895-4484
Jason Monahan
Custodian
507-895-4484
Jason Shippy
Social Studies Teacher
Middle School
507-895-4484 x5386
Jason Blom
Special Education Paraprofessional
High School
507-895-4484
Jean Lensing
Custodian
Elementary School
507-895-4484
Jeffrey Copp
Pre-K4 Elementary School Principal
Elementary School
507-895-5117 x 2117
Jeffrey Dick
Social Studies Teacher
High School
507-895-4484
Jenna Hess
Mental Health Worker
507-895-4484
Jennifer Von Arx
Business Education Teacher
High School
507-895-4484 x5078
Jesse Stoikes
Special Education Teacher
Elementary School
507-895-4484 x2109
Jessica Laing
2nd Grade Teacher
Elementary School
507-895-4484 x2104
Jill Rodeberg
Board Chair
Jim Clark
Special Services Teacher
Middle School
507-895-4484 x 5375
Joan Wright
Operations Coordinator
Community Education
507-895-4484 x1150
Joann Eitsert
2nd Grade Teacher
Elementary School
507-895-4484 x2111
Joelle Arentz
Special Education Teacher
Middle School
507-895-4484 x 5045
Jonathan Rein
5-8 Academic Support Teacher
Middle School
507-895-4484 x5383
Jon-Paul Piche
Physical Education/Special Services Teacher
High School
507-895-4484 x5061
Josh Mallicoat
Assistant Principal/Activities Director
Athletics/Activities
507-895-5022
Josh Forman
Language Arts Teacher
High School
507-895-4484 x5040
Joshua Thomas
Social Studies Teacher
507-895-4484 x5371
Judy Bissen
Discovery Preschool 4K Teacher/ECFE Child Teacher
Elementary School
507-895-5226
Kari Rusert
4th Grade Teacher
Elementary School
507-895-4484 x2216
Karn Schwartzhoff
Early Childhood Coordinator/Parent Educator
Community Education
507-895-4484
Karon Anderson
Special Education Paraprofessional
Elementary School
507-895-4484
Katherine Simon
Social Emotional Learning Teacher
High School
507-895-4484 x5045
Kathleen Shaw
Health Assistant
Health Services
507-895-5220
Kathy Melbostad
Special Education Paraprofessional
Elementary School
507-895-4484
Kaylie Anderson
Math Teacher
High School
507-895-4484
Kelly Kirchoff
Custodian
Elementary School
507-895-4484 x5066
Kelly Meyer
Special Education Paraprofessional
Elementary School
507-895-4484
Kent Summerfield
Board Member
Kerri Stumpf
1st Grade Teacher
Elementary School
507-895-4484
Kevin Krieg
English Teacher
507-895-4484
Kevin Cardille
Superintendent
District Office
507-895-4484 x 1151
Kim Czechowicz
Special Education Secretary
Elementary School
507-895-4484 x 2147
Kim Baer
2nd Grade Teacher
Elementary School
507-895-4484 x 2113
Kris Jergenson
Special Education Paraprofessional
Middle School
507-895-4484
Kris Ranzenberger
Discovery Preschool Teacher
Elementary School
507-895-4484
Kristi Traxler
Family and Consumer Science Teacher
High School
507-895-4484 x5071
Kristin Kjos
7th Grade Math
Middle School
507-895-4484 x5377
Kristin Kelly
Business Manager
District Office
507-895-4484 x1152
Kristine Lieser-Hager
Early Childhood Special Education Teacher
Elementary School
507-895-5114
Kyle Schafer
After School Targeted Services Coordinator
Laura Selke
Special Education Paraprofessional
Middle School
507-895-4484
Lauren Peterson
Special Education Paraprofessional
Elementary School
507-895-4484
Lauren Dodson
School Nurse
Health Services
507-895-4484 x 2102
Leslee Oakes
ECSE Teacher
507-895-4484
Lisa Von Arx
Special Education Paraprofessional
Middle School
507-895-4484 x5007
Lisa Boardman
Discovery Preschool Education Assistant
Elementary School
507-895-4484
Lisa Urban
Custodian
507-895-4484
Lisa Massman
Middle School Counselor
Student Services
507-895-4484 x5058
Lisa Nies
Nurse Assistant
Health Services
507-895-4484 x5010
Lisa Kroner
Kindergarten Teacher
Elementary School
507-895-4484 x2139
Logan Colby
LA 5/6 & Math/RTI 6
Middle School
507-895-4484 x 5361
Lucianna Sanabria
Paraprofessional
507-895-4484
Lynn Kulasiewicz
Cook
School Nutrition
507-895-4484
Lynn Verthein
1st Grade Teacher
Elementary School
507-895-4484 x2211
Mark Moulton
8th Grade Math Teacher
Middle School
507-895-4484 x5387
Martha Hollenbeck
Spanish Teacher
High School
507-895-4484 x5026
Mary Ann Graf
Elementary School Secretary
Elementary School
507-895-4484 x2100
Maseray Bangura
Speech Pathologist
Elementary School
507-895-4484 x5372
Megan Laskaskie
Secondary School Social Worker
Student Services
507-895-4484 x5118
Melanie Zitzner
Special Services Teacher
High School
507-895-4484 x5085
Michelle Boettcher
Head Start
Elementary School
507-895-4484
Michelle Lee
Special Education Paraprofessional
Middle School
507-895-4484
Michelle Lynn
Paraprofessional
Michelle Craig
Special Education Paraprofessional
Middle School
507-895-4484
Michelle Elsen
Cook 2
School Nutrition
507-895-4484 x 5056
Nicole Johnson
5th/6th Grade Teacher
Middle School
507-895-4484 x5364
Nicole Greener
Secondary School Art Teacher
High School
507-895-4484 x5070
Nicole Jenkins
Paraprofessional
Elementary School
507-895-4484
Nigel Smith
Industrial Technology
507-895-4484
Patrick Hughes
Head of Buildings, Grounds, and Transportation
507-895-4484
Patti Balacek
Board of Education
Board of Education
Patty Gurholt
7th Grade Science Teacher
Middle School
507-895-4484 x5376
Peggy Kreutzman
High School Science Teacher
High School
507-895-4484 x5034
Pushpa Sudhakaran
Technology Director/Network Manager
Technology
507-895-4484 x5179
Rachel Fishel
Math Teacher
Middle School
507-895-4484
Rebecca Haack
Science Teacher
High School
507-895-4484 x5035
Rebecca Siegersma
7th Grade Language Arts Teacher
Middle School
507-895-4484 x5374
Robyne Fritz
3rd Grade Teacher
Elementary School
507-895-4484 x2208
Rochelle Welke
Special Education Paraprofessional
Elementary School
507-895-4484
Ryan Hamilton
English Teacher
507-895-4484
Ryan Thibodeau
Head Boys Basketball Coach
Ryan Vinzant
Health & Physical Education Teacher
High School
507-895-4484 x5005
Samantha Kaiser
Special Education Paraprofessional
High School
507-895-4484 x5007
Sandra Pyatt
Special Education Paraprofessional
Elementary School
507-895-4484
Sarah Riess
3rd Grade Teacher
Elementary School
507-895-4484 x2214
Shawn Harper
Special Services Teacher
Elementary School
507-895-4484 x2123
Stephanie Loberg
Cook 2
School Nutrition
507-895-4484 x5066
Stephanie Pierce
Payroll/Benefits & Human Resources
District Office
507-895-4484 x1159
Steve Smith
Secondary School Principal
507-895-4484 x5060
Sue Craig
Special Education Paraprofessional
Middle School
507-895-4484
Susan Weigel
Paraprofessional
Elementary School
507-895-4484
Tammy Sichler
Special Education Paraprofessional
Middle School
507-895-4484
Tammy Schmitz
Pre-K Paraprofessional
Elementary School
Tammy Thesing
Secretary to Guidance Counselor
High School
507-895-4484 x5467
Tara Grattan
Special Education Paraprofessional
Elementary School
507-895-4484
Tarah Sandven
Administrative Assistant to the Secondary Principal
507-895-4484 x5059
Tena Valiska
Kindergarten Teacher
Elementary School
507-895-4484 x2137
Terri Williams
Food Service Manager
School Nutrition
507-895-4484 x5065
Theresa Foellmi
Administrative Assistant to Elementary Principal
Elementary School
507-895-4484 x2124
Theresa Coogan
Early Childhood Administrative Assistant
Elementary School
507-895-5218
Tiffany Williamson
Special Education Paraprofessional
507-895-4484
Travis Lehrke
6th Grade Teacher
Middle School
507-895-4484 x5362
Troy Ellis
Special Services Teacher
High School
507-895-4484 x 5043
Valerie Meyer
Special Education Teacher
Middle School
507-895-4484
Victoria Allen
Early Childhood Special Education Assistant
Elementary School
507-895-4484
Vikki Gavin
Special Education Teacher
Elementary School
507-895-4484
Wade Welper
Board Vice Chair
Wendy Scott
Title I
Elementary School
507-895-4484 x2206